Pigmentfoltok: miért alakulnak ki, és mit tehetsz ellenük?
De vajon miért alakulnak ki, és mit tehetsz ellenük?
Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy mi okozza a sötét foltokat a bőrön, és hogyan lehet halványítani őket bőrgyógyászati kezelések és otthoni ápolási kozmetikumoksegítségével.
A pigmentfoltok
A pigmentfoltok kialakulása gyakori az arcon, dekoltázson, vállakon, háton és a kézfejen. Árnyalatuk a világosbarnától, egészen a sötétbarnáig terjedhet, színük függhet a személy bőrtónusától. A foltok a bőr textúrájával megegyezőek, és nem fájdalmasak. A sötét foltok mérete is változó, és a test bármely részén kialakulhatnak, de leggyakoribbak, a napnak intenzíven kitett területeken.
A pigmentfoltok a következő területeken a leggyakoribbak:
- kézfejek
- arc
- hát
- vállak
Tudtad? A sötétebb bőrű embereknél a bőrnél néhány árnyalattal sötétebb folt általában 6-12 hónapon belül elhalványul. A mélyebb elszíneződések elhalványulása azonban évekig is eltarthat. A mély színelváltozások gyakran kéknek vagy szürkének tűnnek, bár a folt lehet sokkal sötétebb barna is, mint az illető természetes bőrszíne.
A pigmentfoltok kialakulásának okai
- Napkárosodás A napfoltoknak nevezett pigmentfoltok napozás vagy szoláriumozás után jelenhetnek meg, a napozás nagyon erős befolyással van a melanin termelésre. Azokon a testtájakon, amelyek a legtöbb napfénynek vannak kitéve, például az arcon, a kézfejen vagy a karokon, a legnagyobb valószínűséggel alakulnak ki napfoltok.
- Hormonális változások A melasma, a hiperpigmentáció azon formája, amely az arcon, különösen az orcákon, orrnyereg, a homlok és a felső ajak területén jelenik meg és ritkán más testrészeken. A melasma leginkább a nőket érinti és körülbelül 90%-uk terhes nő. Emiatt ez a bőrprobléma a “ terhességi maszk”, vagy kloasma néven ismert.
- Gyógyszeres mellékhatások Bizonyos gyógyszerek fokozhatják a bőr pigmentációját és sötét foltok kialakulásához vezethetnek. A leggyakoribb bűnösök a nem szteroid alapú gyulladáscsökkentők.
- Gyulladás A pigmentfoltok a bőrön fellépő gyulladást követően is kialakulhatnak. A gyulladás különböző okok miatt léphet fel, amelyek közé tartozik pl. az ekcéma, a pikkelysömör, a bőr sérülése és a akné eltávolítása utáni hegek.
- Sebgyógyulás Sötét foltok maradhatnak rovarcsípés, égés vagy vágás gyógyulása után is. Ezek idővel elhalványulhatnak.
Pigmentfoltok eltávolítása, vajon lehetséges?
Alapvetően bőrön lévő sötét pigmentfoltok nem igényelnek kezelést, de egyesek esztétikai okokból eltávolíthatjuk azokat.
A bőrgyógyász krémeket vagy különböző kezeléseket is javasolhat a sötét foltok világosítására, vagy bizonyos esetekben eltávolítására. Az eljárások drágábbak, mint a krémek, és nagyobb valószínűséggel okoznak mellékhatásokat, bár általában gyorsabban hatnak.
A legjobb kezelési lehetőség függhet a kialakulás okától, a folt méretétől és nagyságától.
A bőrgyógyász a bőrön lévő sötét pigmentfoltok kezelésére a következő kezelések egyikét ajánlhatja:
- Lézeres kezelés A bőrön lévő sötét foltok kezelésére leggyakrabban használt lézer az intenzív impulzusfényű lézer. A fény a melanint célozza meg, és felbontja a sötét foltokat.
- Mikrodermabrázió A mikrodermabrázió során a bőrgyógyász egy speciális készüléket használ, amely csiszolófelülettel rendelkezik, hogy eltávolítsa a bőr külső rétegét. Ezt nem csak bőrgyógyásznál érhető el, hanem kozmetikai kezelésként is igénybe vehető,
- Kémiai hámlasztás A kizárólag orvos által végezhető kémiai hámlasztás során egy olyan oldatot alkalmaznak a bőrre, amely hámlasztja a felszínt, ami a bőr megújulásához vezet.
- Vényköteles bőrvilágosító krém A vényköteles bőrvilágosító krém a csökkenti a kezdődő és előre haladott hiperpigmentációt. Általában fokozatosan hat, és több hónapig tart, amíg a sötét foltok megjelenése csökken.
Otthoni tippek a pigmentfoltok eltávolítására
A bőrgyógyászati eljárások és a vényköteles gyógyszerek mellett érdemes kipróbálni olyan otthon használható kozmetikumokat, amelyek segítik a pigmentfolt halványítását.
Kozmetikumok a pigmentfoltok megelőzésére, és világosítására
A pigmentfoltokat halványító kozmetikumok, nem olyan erősek, mint a vényköteles gyógyszerek, de rendszeres használatukkal természetes úton, kíméletesen és hatásosan tudod a pigmentfoltokat halványítani, illetve megjelenésükat megakadályozni. A pigmentfolt halványító letisztítók, krémek és szérumok különböző összetevőket tartalmaznak, mint pl.a BicoWhite® Complex, amely azeloglicint, niacinamidot, bisabololt, C-vitamint és fitinsavat is tartalmaz, amelyek gátolják a sötét foltok kialakulásáért felelős folyamatokat.
Alapozó
Bár a smink nem világosítja a sötét foltokat, de elfedheti azokat. Ha gyors megoldásra vágysz, akkor az otthoni kezelést kiegészítheted azzal, hogy elfeded a pigmentfoltokat egy alapozóval.
Kerülendő házi gyógymódok
Érdemes szem előtt tartanod, hogy a weboldalakon ajánlott házi szerek közül soknak lehetnek mellékhatásai, vagy nem bizonyított a hatékonyságuk. Ilyen például a citrom és az almaecet. Semmilyen tanulmány nem támasztja alá azokat az állításokat, hogy ezek a kezelések működnek.
A pigmentfoltok és kockázati tényezőik
Bárkinél kialakulhatnak zavaró pigmentfoltok a bőrön. Bizonyos kockázati tényezők pedig növelik az esélyeket, többek között a következők:
- napozás
- terhesség
- bőrbetegségek, mint például akne, ekcéma vagy pikkelysömör
- a bőrt ért trauma vagy sérülés
- pigmentációt fokozó gyógyszerek
- májbetegség
- cukorbetegség
Most, hogy végigvettük a kockázati tényezőket, nézzük meg, hogyan előzhetők meg a pigmentfoltok?
Hogyan előzhetők meg a pigmentfoltok?
Nem mindig lehet megelőzni a bőrön megjelenő sötét foltok kialakulását. ilyen például a terhesség alatti hormonális változások, amelyek melasma ( terhességi májfolt) kialakulásához vezetnek.
Van azonban néhány dolog, amit megtehetsz annak érdekében, hogy csökkentsd a pigmentfoltok kialakulásának esélyét, és megelőzd azok sötétedését:
- Használj minden nap minimum 30-as fényvédő faktorú fényvédő krémet, még akkor is, ha nem süt a nap!
- Építsd be bőrápoló rutinodba azokat a termékeket, amik kifejezetten pigmentfoltok elleni összetevőket tartalmaznak.
- A bőr további védelme érdekében viselj széles karimájú kalapot és napszemüveget!
- Kezeld a bőrbetegségeket időben, például a pattanásokat, amelyek gyulladáshoz vezethetnek!
- Kerüld a napot délelőtt 10 és délután 4 óra között, amikor általában a legerősebb a napsütés!
Mikor fordulj orvoshoz?
A legtöbb esetben a bőrön megjelenő sötét foltok nem károsak. Bizonyos esetekben azonban nehéz lehet különbséget tenni a sötét folt és más bőrelváltozások, például a melanoma, -a bőrrák egyik fajtája- között.
Ha nem vagy biztos abban, hogy mi az a sötét folt a bőrödön, vagy nem tudsz megszabadulni tőle, akkor érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt, aki segít a diagnózis felállításában!
A bőrön megjelenő sötét foltoknak vagy hiperpigmentációnak számos oka lehet. Általában ártalmatlanok, és nem igényelnek kezelést. Azonban, ha meg akarsz szabadulni a sötét foltoktól, többféle kezelést is kipróbálhatsz, beleértve a kozmetikai beavatkozásokat, vagy a vény nélkül kapható termékek használatát.
A kezelés hatékonysága a sötét foltok okától és kiterjedésétől is függhet. Előfordulhat, hogy a bőrön lévő pigmentfoltok nem halványulnak el teljesen, és eltarthat egy ideig, mire észrevehető a különbség.