Őszi megújulás a szalonban
A hőmérséklet csökkenése, esetleges változásai nem csupán az ellenállóképességünket viseli meg, hanem a legnagyobb szervünkre, a bőrre is hatással vannak. Ezért a bőrt különös gondossággal kell óvni ebben az évszakban, és nagyon fontos, hogy vendégeinkben tudatosítsuk: a mindennapi otthonápolás is kiemelt jelentőségű kell most legyen.
Milyen kozmetikumokat használjunk?
A bőr mindennapos kezelésére olyan termékeket kell használnunk, melyek védik a bőrt, pl.a lipidtartalmukkal. A lipidek védik a bőrt a fagytól és benntartják a vizet az irharétegben.
A jelentős hőmérséklet-különbségek miatt – különösen télen – gyakori jelenség az irritáció vagy a bőr túlérzékenysége, az ajkak berepedése és kiszáradása. Ezekre a problémákra C-és A-vitaminban gazdag készítményeket válasszunk, de az argánolaj is regenerálja a kiszáradt bőrt.
A mezopen és az elektroporáció kombinációja
A kezelés során ötvözik a hagyományos mikrotűs kezelést (mezopen) és az elektroporációs kezelést. Ezen kezelési eljárás során két technikát kombinálva gyorsan és hatékonyan juttatjuk a bőr mélyebb rétegeibe a hatóanyagokat. A hagyományos mikrotűs kezelések során a tű okozta mikrosérülések helyén azonnal beindul a szervezet védekező reakciója, ami megnehezíti a hatóanyagok eljutását a mélyebb rétegekbe. Ennél az eljárásnál viszont nincs ilyen problémánk. A kezelőgéphez speciálisan kialakított kezelőfej szükséges, amely alkalmas az elektroporációs energia közvetítésére.
Elektroporáció (tű nélküli mezoterápia)
A non-invazív eljárások közé tartozik. A nagy frekvencián működő készülékek váltakozó árammal működnek, 100 000 Hz felett. Az elektroporáció eredetileg egy orvosi hatóanyag-beviteli technológia (virtuális mezoterápia), amelyet azért fejlesztettek ki, hogy segítse az aktív anyagok bejutását a bőr mélyebb rétegeibe – impulzusvezérelt nagyfeszültség által.
Dermaroller/Mezopen
Hatásmechanizmus tekintetében két részre kell bontanunk az eljárást:
1. Kollagéntermelődés
Az irharéteg rost- (kollagén-, elasztin-) és víztartalma szolgáltatja a bőr feszességét. A kor előrehaladtával a rostokat és a vízmegkötő anyagokat (pl. hyaluronsav) termelő fibroblasztok aktivitása csökken, ezáltal csökken ezek mennyisége a bőrben. Ezenkívül ezeknek a fehérje jellegű anyagoknak a vízmegkötő képessége is fokozatosan csökken, és a peptidláncok darabjaikra szakadnak. Ennek következtében a bőr veszít a rugalmasságából és a feszességéből, és kialakulnak előbb a szarkalábak, majd a mélyebb ráncok.
Az eljárás során az „apró” tűk mikrosérüléseket ejtenek a bőr felszínén (invazív eljárás), ami szabad szemmel nem látható és nem érezhető – esetleg bőrérzékenység esetén tapasztalhatjuk. Ekkor a szervezet azonnal reagál erre a „sérülésre” és elkezdi gyógyítani, megindul egy önregeneráció. Ennek során a kötőszövet fibroblasztjai aktiválódnak és kollagént kezdenek termelni az irharéteg regenerálására. A létrejövő új kollagén-előanyagok (prokollagén) hozzáadódnak a meglévő kollagénkötegekhez.
2. Hatóanyag-bejuttatás
A bőr elsődleges feladata, hogy megvédje testünket a külső hatásokkal szemben. Ez az oka annak, hogy számos külsőleg használt készítmény hatóanyaga nem szívódik fel tökéletesen a szarurétegen keresztül, így csak csekély mennyiségben jut a kellő mélységbe, ahol látványos eredményt tudna produkálni. A bőr megszúrása átmenetileg áttöri ezt a védőréteget, megnő a bőr áteresztőképessége, a mikrotűk csatornácskákat hoznak létre, ezzel lehetővé teszik a hatóanyagok bejuttatását a bőr mélyebb rétegeibe is.
Szerző: BF